03.09.2010 III urodziny Galerii Satyry Na Tynku oraz występ duetu skrzypcowo-gitarowego Wołodia & Włodzimierz

Trzecie urodziny Galerii Satyry Na Tynku

We wrześniu minie 3 rocznica istnienia Galerii Satyry "NaTynku". W obecności Naczelnych Redaktorów Gwarka i Portalu tg.net. otwierał ją odważnie sam Starosta Tarnogórski. Pamiętamy zdziwioną tym nieco minę naszego pierwszego wielkiego gościa satyryka, który swe - znane w kraju i za granicą - rysunki zdecydował się wystawić w nikomu jeszcze wtedy nieznanej galerii. Szczepana Sadurskiego będziemy, więc sławić zawsze, a jeśli się uda, to nawet dłużej, aż go to znuży. Założyciel Partii Dobrego Humoru jest tego wart.
Tylko 12 miesięcy musieliśmy czekać na "roczek", w którego obchodach pomógł nam Burmistrz Tarnowskich Gór. Choć w pamięci naszych gości zapisał się może wówczas urodzinowy tort, który sprezentował wszystkim pan Zdebik, to jednak w nas po raz drugi, utrwalił się obraz władzy, która satyry się nie boi. Nie będziemy wymieniać wszystkich naszych przyjaciół na funkcjach, którzy odwiedzali nas rzadko, prawie rzadko - czyli nigdy, a nawet tych, którzy bywali w Galerii często. W żadnym wypadku nie poczytujemy tego za uciążliwość czy kontrolę. Wszystkich zapewniamy, że w najbliższych wyborach konkurować nie zamierzamy, chyba że samorządy utworzą etatowe funkcje wypełniane niegdyś przez Stańczyka, Ostróżkę czy Tribouleta. Społecznie deklarujemy pomoc w pisaniu uchwał i oświadczeń komicznych, ale zawsze w interesie miasta, powiatu i sympatyków satyry, których grono w naszej galerii bywa dorodne. Powiększają je często nasi przyjaciele z innych, poważnych tarnogórskich galerii sztuk wszelakich oraz gościnnie artyści utalentowani zdecydowanie bardziej od nas. Najbardziej jednak polscy i zagraniczni satyrycy rysujący, malujący, filmujący, opowiadający, śpiewający i piszący. W tym wielu ciężko doświadczonych wszelakimi nagrodami.
Zaś ci, którzy przybyli do nas bez takiego balastu, też się zapewne niebawem ugną pod ciężarem sławy. Całej plejady twórców, których gościła Galeria wymienić nie sposób, bo pojemność Gwarka nie jest nieograniczona w odróżnieniu od cierpliwości Czytelników tego anonsu.Miło go jednak było nam napisać, bo całkiem po prostu dziękujemy wszystkim, którzy kiedykolwiek Galerię odwiedzili. Nie dla nas, bo my w niej tylko wbijamy gwoździe, ale dla spotkania ludźmi, którzy potrafią być poważni, a jednocześnie spojrzeć na świat z przymrużeniem oka. Mrugamy więc i my okiem do tych, którzy lubią święta państwowe, miejskie, wiejskie, wielkie, duże i takie całkiem jeszcze nie wyrośnięte, jak nasze.
Mieczysław Filak

Stefan Kudełko - LIMERYKI


Zebra na zebrze
Gorszyli się ludzie w Trójmieście:
-Zebra weszła na pieszych przejście!
Krzykiem ją przepędzali,
żebra by połam
ali.
-Na sawannie jest twoje miejsce!

Hrabia w opałach
Wydarzyło się w Potępie dawno temu,
że panu na włościach,Colonnie,hrabiemu,
zagroziła wilków wataha
napędzając nie lada stracha,
ale na lipę udało czmychnąć się mu.

Pokusa potęgą
Wydarzyło się ongiś w Zawadzie,
że Grześ zazdrośnik sam zdradził Jadzię,
bo choć jej przysięgał-
w pokusie potęga!
Czyż można się oprzeć nagiej prawdzie?

Ach,te pragnienia...
Dwóch wojaków, na warcie, w noc parną,
Przypływ wspomnień z cywila ogarnął.
-Wacuś-szepcze Józek-
chciałbym jasne, duże...
-A ja, nade wszystko małą, czarną.

Przygoda z maluchem
Znalazł się w kropce pan Zbigniew Paluch,
kiedy na drodze stanął mu maluch.
Wziął pan Zbych
go na pych
i poturlał do celu pomału.

Nieporozumienie
Pewien znany rycerz z La Manczy
z wiatrakami zawsze chciał walczyć.
One zaś przeciwnie-
sądziły naiwnie,
że chce paso doble zatańczyć.


Tygodnik Gwarek:
Wernisaż na urodziny


Wystawą prac belgijskiego rysownika Norberta van Yperzeele’go tarnogórska Galeria Satyry „Na Tynku” uczciła swoje trzecie urodziny. W ubiegłym tygodniu zorganizowała też spotkanie z Massimem Presciuttim z Włoch, którego rysunki będą prezentowane w październiku w siedzibie galerii w „Klubie 22” w Sowicach.

Norbert van Yperzeele współpracuje z belgijskimi gazetami i Wolnym Uniwersytetem w Brukseli. Jest laureatem dwóch nagród rządu belgijskiego, zdobył wiele nagród w różnych konkursach. Może się też pochwalić tytułem „Najlepszy belgijski rysownik” nadanym w ubiegłym roku.

Więcej w "Gwarku" z 14 września.

 

 


Galeria Satyry Na Tynku
Mirosław Ogiński - 506419568
Małgorzata Burzka-Janik - 604645132
Adam Morawiec - 601408378
Mieczysław Filak - 694529565
ul. Czarnohucka 22
42-600 Tarnowskie Góry
natynku@onet.eu

Galerie: