16.09.2009 II urodziny Galerii Satyry Na Tynku oraz wernisaż wystawy Pola Leursa (Luksemburg)
Pol Leurs (Luksemburg)
oraz II urodziny Galerii Satyry

Pol Leurs jest jednym z najwybitniejszych współczesnych karykaturzystów, biorąc pod uwagę jego osiągnięcia w postaci nagród, jakimi wyróżniono jego rysunki oraz udział w międzynarodowym jury można bez przesady użyć takiego określenia.

Pol Leurs urodzony w 1947 roku mieszka i tworzy w Luksemburgu, jest szczęśliwym mężem i ojcem trójki wspaniałych młodych mężczyzn. Obecnie jest na bankowej emeryturze, ale rysuje odkąd go pamiętam. Kiedyś jeszcze niezdecydowany całkowicie na karykaturę próbował swoich sił w klasycznej technice akwareli, uczestniczył w profesjonalnych kursach. Dziś te doświadczenia służą mu do realizacji swoich rysunków, w których warsztat spełnia niemałą rolę. Lapidarny rysunek wzbogacony kolorem pozwala mu na wydobycie najdrobniejszych szczegółów i tak rozłożyć akcenty, aby ukryć puentę pomiędzy banalną fabułą. Jest autorem humoru intelektualnego, w którym pomysł w sposób wydaje się logiczny wynika z sytuacji, ale ujęcie jest zaskakująco proste i niespodziewane. Mimo że często uczestniczy w tematycznych konkursach to jednak jego rysunki są głównie inspirowane prozą życia, co wielokrotnie mogłem zaobserwować podczas naszych wspólnych spotkań. Pol Leurs raczej unika tematów politycznych i moralizatorskiego tonu, jest poetą, który w rysunkach mówi w dowcipny sposób o naszych marzeniach i pragnieniach o relacjach międzyludzkich, w których jest wiele śmieszności, niestety, ale dla satyryka na szczęście.

Jego rysunki są pogodne i pozostawiają w nas nutę optymizmu, że na trudności życia można popatrzeć też z innej, pogodnej strony. Te wszystkie walory sprawiły, że Pol w ostatnich kilku latach otrzymał ponad 20 międzynarodowych nagród, jego notka biograficzna jest na stronach internetowej encyklopedii Wikipedia, narodowe Who is who również wyróżnia jego osobę w swoich nobliwym wydaniu. Jest postacią znaną i cenioną, jego prace będzie można podziwiać w Galerii na Tynku w Tarnowskich Górach oraz w Teatrze Śląskim w Katowicach we wrześniu 2009. Od 2008 jest inicjatorem i Prezydentem jury Międzynarodowego Salonu Karykatury Cartoon of Vianden w rodzinnym Luksemburgu.

prof. dr hab. Antoni Kowalski

Galeria Satyry Na Tynku
Mirosław Ogiński - 506419568
Małgorzata Burzka-Janik - 604645132
Adam Morawiec - 601408378
Mieczysław Filak - 694529565
ul. Czarnohucka 22
42-600 Tarnowskie Góry
natynku@onet.eu

Galerie: