30.10.2008 Kabaret Masztalscy oraz otwarcie wystawy Michała Ogińskiego

"Masztalscy” to najstarszy, a w zasadzie już legendarny, kabaret stworzony przez redaktorów Polskiego Radia w Katowicach - Jerzego Ciurloka „Ecika” i Aleksandra Trzaskę Masztalskiego”. Kabaret powstał przed 20 laty i przejął zasady przekazywania humoru od najstarszego i najpopularniejszego w okresie powojennym śląskiego gawędziarza Stanisława Ligonia. Ligoń, zwany „Karlikiem z Kocyndra”, twierdził, że wic, czyli kawał musi być krótki, dobrze opowiedziany i mieć nieoczekiwane zakończenie. Dzisiaj, każdemu wydaje się, że potrafi opowiadać kawały. Jednak istotą dobrego humoru jest to, że trzeba nauczyć się śmiać z siebie samego, nie robiąc innym szkody moralnej. Masztalscy pokazali, że tą sztukę opanowali do perfekcji i są nie tylko dobrymi humorystami, ale i koneserami dobrego humoru. 
                                  

W czasie występu odbył się również wernisaż prac Michała Ogińskiego zatytułowany „Zjednoczona Europa”

_______________________
Autor jest studentem Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w Cieszynie. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunki satyryczne. Debiutował w wieku 12 lat. Jego rysunki satyryczne były publikowane w gazetach: Twój Dobry Humor, „Super Dowcip, „Dobry Humor”, „Świeże Dowcipy”, „Ekstra Dowcipy”. Aktualnie rysuje do ogólnopolskich gazet : ,,Świeże Dowcipy” ,,Ale Jaja”, ,,Coś z Dowcipami” ,,Tele Tydzień” ,”Nie” „Fakty i mity”. Michał Ogiński jest także współzałożycielem nowego kierunku w sztuce prymitywnej - sybillianizmu: http://www.sybillianizm.republika.pl

W swoim dorobku ma szereg wystaw:
Miejska Biblioteka Publiczna Piekary Śląskie 2002, McDonald\\\'s - Katowice 2003, Boguszów - Gorce 2003, Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich 2006 oraz plenery: Międzynarodowy Plener Artystyczny Boguszów-Gorce 2002, Międzynarodowy Plener Artystyczny Altzella (Nossen) Niemcy 2003, Plener Artystyczny Dobre Miasto 2004, Międzynarodowy Plener Artystyczny Altzella (Nossen) Niemcy 2004, Nagroda w V Turnieju Satyry im. Ignacego Krasickiego na złotą Szpilę” w Przemyślu, Wyróżnienie dla młodych twórców „Roponioska „ Gorlice 2008.


Tygodnik GWAREK:
Dowcipologia stosowana

2008-11-03

 

 

– Dowcip wkracza w najbardziej intymne sfery, nie znosi powagi, a śmiech to wartość sama w sobie – instruował Aleksander Trzaska (Masztalski). W czwartkowym spotkaniu w Galerii Satyry „NaTynku” zawodowi rozweselacze przeprowadzili prawdziwą terapię śmiechem. Występ był uzupełnieniem wernisażu rysunku satyrycznego „Zjednoczona Europa” autorstwa Michała Ogińskiego. 

Masztalscy uprawiają sztukę dowcipkowania od 20 lat. Są żywą legendą żartów i jak udowodnił występ, cieszą się niesłabnącą popularnością. Słynny Masztalski (Aleksander Trzaska) i Ecik (Jerzy Ciurlok) odwiedzili Galerię Satyry już po raz drugi. Pod koniec kwietnia wspólnie z ekipą Telewizji Silesia korzystali z gościnności Tarnowskich Gór i nagrali kilka odcinków programu „A nóm się to podobo”. Piętro galerii „NaTynku” zamieniło się wówczas w studio nagraniowe, a sami Masztalscy zapowiedzieli, że jeszcze tu wrócą. Słowa dotrzymali i w czwartek zaprosili publiczność w podróż po krainie dowcipu. Jak można się było przekonać jest to duża kraina… Od dowcipów o blondynkach począwszy, poprzez scenki rodzajowe z pożycia małżeńskiego, dialogi bocianów i wyjaśnienia o czym świadczy męska łysina, a kończąc na spowiedzi sędziwego grzesznika. Już na wstępie Ecik zaznaczył – Pozwólmy sobie na odrobinę frywolności i śmiejmy się, w końcu dowcip jest o nas, ludziach…

Marta Kobędza


Galeria Satyry Na Tynku
Mirosław Ogiński - 506419568
Małgorzata Burzka-Janik - 604645132
Adam Morawiec - 601408378
Mieczysław Filak - 694529565
ul. Czarnohucka 22
42-600 Tarnowskie Góry
natynku@onet.eu

Galerie: