02.05.2008 Wystawa prac Sławomira Łuczyńskiego i recital kabaretowy Jerzego Cnoty
Sławomir Łuczyński i Jerzy Cnota w Galerii Satyry Na Tynku

Sławomir Łuczyński
– artysta, karykaturzysta, członek Stowarzyszenia  Polskich  Artystów  Karykatury. Mieszka i pracuje w Pabianicach. Na swoim koncie ma  52 nagrody  za  rysunek  satyryczny  w  konkursach międzynarodowych oraz 38 nagród w konkursach krajowych. Za swoją działalność  artystyczną  został  dwukrotnie wyróżniony  przez SPAK małym ERYKIEM (w roku 1998 i 2000) oraz dużym ERYKIEM w 2002 roku. Ponadto w roku 2001 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznakę Zasłużonego Działacza Kultury. Jego rysunki znajdują się w wielu publikacjach książkowych, m.in. w „Karykaturzystach polskich", „Polskiej karykaturze portretowej", „Panoramie literatury polskiej XX wieku", „Śmiechu na trudne czasy”, „Satyrze konspira”, „Wyciągu ze zsypu”, „Uwaga! Świeżo przemalowany” i „Będę szczery”. Największą kolekcję jego prac posiada Muzeum Historii Nowoczesnej w Paryżu.

Stefan Lipiec
z kabaretu „Pirania” tak komentuje jego twórczość karykaturzysty charakteryzując jednocześnie jej bohaterów: Bohaterowie rysunków i obrazków Sławka Łuczyńskiego są najczęściej mało przystojni, raczej podstawowo wykształceni i ostatni na liście zasiłków dla bezdomnych, mają jednak tę cudowną zaletę, że znają swoje wady. Nie mają też kompleksów niższości i nie muszą ich leczyć, ubiegając się o stołki, fotele i mandaty. Jeśli nawet znajdą na śmietniku jakiś fotel, to się w nim solidarnie rozgoszczą, a kiedy dostaną mandat, to go nie zapłacą, bo mają pilniejsze wydatki na spiritus movens. Wszak są solą tej ziemi i dlatego ciągle chce im się pić. Gdyby znali swego Demiurga, który ich stworzył, pewnie piliby za jego zdrowie… I słusznie.”

Jerzy Cnota – aktor, występował w krakowskim teatrze studenckim 38 oraz przez trzy lata w Piwnicy pod Baranami. Zagrał w ponad 50 filmach między innymi: Summer love Piotra Uklańskiego, Magnacie Filipa Bajona, Perle w koronie Kazimierza Kutza.
 

Więcej zdjęć, dzięki uprzejmości
Pani Alicji Kosiby-Lesiak oraz Bożeny Nitkiewicz:
http://picasaweb.google.pl/analityk.akl/Natynku02052008
http://picasaweb.google.pl/bnitkiewicz/NaTynkuUczySki?authkey=BUHCY-g6lA4

Galeria Satyry Na Tynku
Mirosław Ogiński - 506419568
Małgorzata Burzka-Janik - 604645132
Adam Morawiec - 601408378
Mieczysław Filak - 694529565
ul. Czarnohucka 22
42-600 Tarnowskie Góry
natynku@onet.eu

Galerie: