27.10.2007 Wystawa Roberta Szecówki i spotkanie z autorem

Robert Szecówka

Drugim autorem który zaprezentował swoje prace w Galerii Satyry "Na tynku" był Robert Szecówka, malarz, karykaturzysta, pisarz. W trakcie spotkania z autorem można było wysłuchać limeryków oraz fragmentów książki "Pałer".
W galerii zaprezentowanych zostało 40 prac artysty z całego okresu twórczości. Wystawa czynna będzie do 23 listopada.
____________________
Robert Szecówka - urodzony w 1935 roku, architekt, scenograf, rysownik, karykaturzysta, satyryk. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość w Polsce i na międzynarodowych wystawach, m.in. w Belgii, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Ukrainie. Jest współinicjatorem międzynarodowego festiwalu SATYRYKON w Legnicy, uznanego za jedną z najważniejszych prezentacji karykatury na świecie. Dotychczas opublikował w kraju i za granicą prawie dziesięć tysięcy rysunków oraz kilkadziesiąt pisanych małych form satyrycznych. Napisał również w stylu groteski powieść "Pałer" składającą się z 20.000 słów, zaczynających się na literę "P". Książka ta ukazuje unikalne możliwosci języka polskiego. Współpracował ze "Szpilkami", "Karuzelą", w niektórych gazetach miał stałe rubryki m.in. w "Wiadomościach", "Wieczorze Wrocławia". Był inicjatorem legnickiego Satyrykonu. Jest laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień w tym Satyrykonu '78 i '79. Od 1986 roku mieszka w Hamburgu nadal działając jako karykaturzysta.

Poniżej znajdują się zdjęcia autorstwa Alicji Kosiby-Lesiak oraz Mieczysława Filaka.

Tygodnik Gwarek: Satyra Robsa

2007-10-29

 

Czy bogata w magnez woda ma coś wspólnego z poczuciem humoru, a ruda srebra z językoznawstwem? Według Roberta „Robsa” Szecówki bardzo wiele. Przekonywał o tym podczas wernisażu swoich rysunków satyrycznych w Galerii Satyry „Na Tynku” w Klubie 22 w Sowicach. Wystawę „Więcej kóltóry” otwarto 27 października. Robert Szecówka opowiadał o swoich licznych pasjach, bawił limerykami i anegdotami, rysował dla najmłodszych gości wernisażu. – Poczucie humoru bierze się z wody – wielu satyryków jest z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie jest bogata w magnez woda. Kraków leży na soli i urodziło się w nim wielu literatów. Tarnowskie Góry leżą na srebrze. Urodził się tu znany językoznawca prof. Jan Miodek, a przecież mówią, że mowa jest srebrem – opowiadał Szecówka. „Robs” zaczął rysować jako licealista. Najpierw rysunki trafiały do szuflady. W końcu zdecydował się zostawić niektóre w redakcji „Wiadomości”. Tydzień później zostały opublikowane. Tak zaczęła się jego przygoda z rysunkiem satyrycznym. Poza tym bawi się słowem – tworzy limeryki, napisał książkę, w której wszystkie wyrazy zaczynają się na literę „p” czy opowiadanie, w którym są tylko i wyłącznie nazwy miejscowości z atlasu samochodowego. Zdobył wiele nagród, wystawia swoje prace w kraju i za granicą. Chociaż mieszka w Niemczech, nie wyklucza, że jubileuszowa, setna wystawa, być może będzie w galerii „Na Tynku”.

Agnieszka Kochel

Galeria Satyry Na Tynku
Mirosław Ogiński - 506419568
Małgorzata Burzka-Janik - 604645132
Adam Morawiec - 601408378
Mieczysław Filak - 694529565
ul. Czarnohucka 22
42-600 Tarnowskie Góry
natynku@onet.eu

Galerie: